Over Joodse slachtoffers in Utrecht worden soms nieuwe feiten bekend

Maart 2018

Op 29 oktober 2015 is een gedenkteken onthuld voor de Joodse slachtoffers uit Utrecht van de Tweede Wereldoorlog. Daarop stonden 1.239 namen. Sinds de onthulling zijn verschillende artikelen verschenen over het Joods Monument over mogelijke onjuistheden in de persoonsgegevens. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeente onderzoek gedaan naar alle namen op het monument. Het resultaat van deze zoek- en vergelijkingstocht vindt u in het onderzoeksverslag ‘In steen gebeiteld. Een onderzoek naar de persoonsgegevens op het Joods Monument Utrecht‘.

Naar aanleiding van het onderzoek zijn de volgende persoonsgegevens op het monument gecorrigeerd:

NrVermelding Joods Monument UtrechtGecorrigeerd november 2017
1Hugo Alexander 17-11-1889, Plaats/datum onbekendHugo Alexander 17-11-1889, Auschwitz 09-1944
2Helmuth Alexander 3-01-1923, Bayern 04-05-1945Helmuth Alexander 03-01-1923, Dachau 04-05-1945
3Aaltje van Blijdestijn-Jacobs 4-06-1872, Plaats/datum onbekendAaltje van Blijdestijn-Jacobs 04-06-1872, Auschwitz 31-08-1942
4Werner Rudolf Breslauer 4-07-1902, Midden-Europa 28-02-1945Werner Rudolf Breslauer 04-07-1903, Midden-Europa 28-02-1945
5Alice Droller 28-07-1907, Auschwitz 30-09-1942Alice Droller 27-07-1907, Auschwitz 30-09-1942
6Emma Droller-Simon 16-07-1884, Auschwitz 7-07-1944Emma Droller-Simons 16-07-1884, Auschwitz 07-07-1944
7Amalie Ebstein 5-09-1876, Westerbork 21-05-1943Amalie Blumenthal-Ebstein 05-09-1876, Westerbork 21-05-1943
8Euphenie Epstein-Blandofsky 1-12-1869, Auschwitz 22-05-1944Euphemie Epstein-Blandofsky 01-12-1869, Auschwitz 22-05-1944
9Rachel Feingold-Weisberg 4-10-1861, Sobibor 9-04-1943Rachel Feingold-Weissberg 04-10-1861, Sobibor 09-04-1943
10Beile Fischendler 19-09-1908, Sobibor 9-04-1943Beile Fichendler 19-09-1908, Sobibor 09-04-1943
11Klaarte Groenberg-Joosten 11-03-1880, Auschwitz 12-02-1943Klaartje Groenberg-Joosten 11-03-1880, Auschwitz 12-02-1943
12Esther Groenteman-CohenHeeft oorlog overleefd
13Jetje van der Hakkert-van der Goen 19-02-1877, Auschwitz 12-02-1943Jetje Hakkert-van der Goen 19-02-1877, Auschwitz 12-02-1943
14Berthold HalpernHeeft oorlog overleefd
15Eliazer Izaäk Horneman 4-08-1911, Plaats onbekend 31-03-1944Eliazer Izaäk Horneman 04-08-1911, Polen 31-03-1944
16Simon Jacob 22-08-1877, Sobibor 5-03-1943Simon Jakob 22-08-1877, Sobibor 05-03-1943
17Louisa de Jongh 16-10-1856, Plaats onbekend 1942Louisa Goudsmit-de Jongh 16-10-1856, Utrecht 31-07-1942
18Hannchen Kahn-Katzuer 30-12-1871, Auschwitz 31-08-1942Hannchen Kahn-Katzauer 30-12-1871, Auschwitz 31-08-1942
19Henrietta Klein-Engers 10-04-1883, Auschwitz 15-10-1942Henrietta Cohen-Engers 10-04-1883, Auschwitz 15-10-1942
20Wolgang Klestadt 7-08-1932, Sobibor 23-04-1943Wolfgang Klestadt 07-08-1932, Sobibor 23-04-1943
21Elia Julie Koperberg 29-12-1897, Sobibor 14-05-1942Ella Julie Koperberg 29-12-1897, Sobibor 14-05-1943
22Leon Landerer 27-05-1893, Plaats/datum onbekendLeon Landerer 27-05-1893, Auschwitz, datum onbekend
23Leo Leefsma 19-02-90, Sobibor 21-05-1943Leo Leefsma 19-02-1890, Sobibor 21-05-1943
24Jacob de Leeuw 29-08-1885, Auschwitz 25-09-1942Jacob de Leeuwe 29-08-1885, Auschwitz 25-09-1942
25Ilse Löwe-Cohen 5-10-1903, Plaats/datum onbekendIlse Löwe-Cohen 05-10-1903, Auschwitz 17-09-1943
26Albert Luss 8-07-1914, Plaats/datum onbekendAlbert Luss 08-07-1914, Auschwitz 05-09-1942
27Fritz Marx 19-08-1902, Plaats/datum onbekendFritz Marx 19-08-1902, Polen 15-03-1945
28Jenny Michelson-Krzywyos 16-11-1883, Auschwitz 14-10-1944Jenny Michelson-Krzywynos 16-11-1883, Auschwitz 14-10-1944
29Alexander Isaak Mossel 7-10-1854, Plaats onbekend 1942Alexander Isaak Mossel 07-10-1854, Utrecht 13-02-1942
30Siegmund Noach 24-12-1881, Auschwitz 31-08-1942Siegmond Noach 24-12-1881, Auschwitz 31-08-1942
31Benediz Nussbaum 22-03-1876, Auschwitz 31-01-1944Benedix Nussbaum 22-03-1876, Auschwitz 31-01-1944
32Schoontje Pfeffer-Spaanbroek 2-03-1882, Sobibor 21-05-1943Schoontje Pfeffer-Spaanbroek 26-03-1882, Sobibor 21-05-1943
33Karl Woifgang Philipp 10-07-1904, Midden-Europa 28-02-1945Karl Wolfgang Philipp 10-07-1904, Midden-Europa 28-02-1945
34Alex Polak 28-05-1931, Sobibor 11-06-1943Alex Emanuel Polak 28-05-1931, Sobibor 11-06-1943
35Amalia Reich 9-10-1898, Plaats/datum onbekendAmalia Reich 09-10-1898, Auschwitz 24-09-1942
36Henriette Reich-Löw 2-09-1873, Plaats/datum onbekendHenriette Reich-Löw 02-09-1873, Auschwitz 24-09-1942
37Salomon Roselaar 31-08-1890, Plaats/datum onbekendSalomon Roselaar 31-08-1890, Auschwitz 24-08-1942
38Louiza Roselaar-Bloemendal 10-03-1893, Plaats/datum onbekendLouiza Roselaar-Bloemendal 10-03-1893, Auschwitz 24-08-1942
39Rudolf Hans Samson 23-03-1920, Plaats onbekend 25-06-1944Rudolf Hans Samson 23-03-1920, Polen mei 1945
40Eduard Sanders 27-07-1886, Warschau 24-08-1942Eduard Sanders 27-07-1886, Auschwitz 01-09-1942
41Wolfgang Max Schachnow 23-02-1922, Mauthausen 28-04-1945Wolfgang Max Schachno 23-02-1922, Mauthausen 28-04-1945
42Wolf Mozes Schreeuwer 5-09-1913, Bergen-Belsen 15-04-1945Wolf Mozes Schreeuwer 05-09-1913, Bergen-Belsen 31-05-1945
43Mijntje Schuitevoerder-Baggers 23-05-1885, Plaats/datum onbekendMijntje Schuitevoerder-Baggers 23-05-1885, Sobibor 23-07-1943
44Heinz Alex Schulenklopper 1-10-1922, Plaats onbekend 31-03-1944Heinz Alex Schulenklopper 01-10-1922, Polen 31-03-1944
45Fanny Schweitzer-Schweitzer 10-12-1855, Sobibor 21-05-1943Fanny Schweitzer-Fleischmann 10-12-1855, Sobibor 21-05-1943
46Sophie Silberberg-Goldberg 28-12-1871, Plaats/datum onbekendSophie Löwenstein-Goldberg 28-12-1871, Auschwitz 31-08-1942
47Flora Snatager 11-04-1912, Plaats/datum onbekendFlora Sophie Snatager 11-04-1912, Auschwitz 27-08-1943
48Alma Maria Spanjaard-Rosé 3-11-1906, Auschwitz 1-07-1944Alma Maria van Leeuwen Boomkamp-Rosé 03-11-1906, Auschwitz 01-07-1944
49Albert Spanjer 26-12-1903, Sobibor 01-03-1945Albert Spanjer 26-12-1903, Utrecht 01-03-1945
50Ingeborg Johanna Spanjer-LeiserHeeft oorlog overleefd
51Susanna Trom-de Vries 15-07-1886, Auschwitz 5-02-1943Susanna From-de Vries 15-07-1886, Auschwitz 05-02-1943
52Leo Steinweg 11-06-1906, Plaats onbekend 29-04-1945Leo Steinweg 11-06-1906, Flossenb?rg 29-04-1945
53Sophia Trompetter-Latto 12-07-1882, Auschwitz 7-12-1942Sophia Trompetter-Patto 12-07-1882, Auschwitz 07-12-1942
54Elisabeth Margaretha Turksma 15-11-1940, Auschwitz 23-08-1943Elisabeth Margaretha Turksma 15-11-1940, Auschwitz 23-08-1942
55Henrie Vleeschhouwer 1-01-1865, Plaats onbekend 1942Henrie Vleeschhouwer 01-01-1865, Den Haag 28-05-1942
56Philip Vorst 22-07-1922, Auschwitz 14-02-1943Philip Vorst 24-07-1922, Auschwitz 14-02-1943
57Georg Wallbach 9-04-1870, Plaats/datum onbekendGeorg Wallbach 09-04-1870, Utrecht 29-01-1942
58August Watermann 25-04-1890, Plaats/datum onbekendAugust Watermann 25-04-1890, Auschwitz oktober 1944
59Therese van Weenen-Mandels 28-07-1897, Sobibor 21-05-1943Therese van Weenen-Mendels 28-07-1897, Sobibor 21-05-1943
60Margarethe Weisz-Goldstein 8-02-1902, Auschwitz 30-09-1942Margarethe Goldstein 08-02-1902, Auschwitz 30-09-1942
61Alfred Abraham Weil 22-05-1936, Plaats/datum onbekendAlfred Abraham Weil 22-05-1936, Auschwitz 04-10-1944
62Arno Baruch 17-03-1928, Midden-Europa 28-02-1945Arno G?nther Baruch 17-03-1928, Midden-Europa 28-02-1945
63Josef Cahn 25-08-1925, Buchenwald 23-01-1945Josef Cahn 25-08-1925, Duitsland 02-05-1945
64Slata Charlotte Goldwasser 24-06-1931, Sobibor 13-05-1943Slata Charlotte Goldwasser 24-06-1931, Sobibor 13-03-1945
65Levy Hofstede 22-10-1928, Sobibor 9-07-1943Levie Hofstede 22-10-1928, Sobibor 09-07-1943
66Günther Kraschewski 21-05-1926, Auschwitz 6-08-1942Günther Kraschewski 31-05-1926, Auschwitz 06-08-1942
67Peter Mühlrad 29-09-1926, Sobibor 4-06-1943Peter Heinz Mühlrad 29-09-1926, Sobibor 04-06-1943
68Abraham Albert Hijmans 1-12-1869, Utrecht 28-09-1943Abraham Albert Hijmans van den Bergh 01-12-1869, Utrecht 28-09-1943
69-Samuel Levie Monas 11-05-1888, Sobibor 02-04-1943

Over de slachtoffers die vermeld staan op het Joods Monument Utrecht zal mogelijk ook in de toekomst nog nieuwe informatie worden gevonden. Als dat het geval is, zal dat op deze pagina worden gemeld.